Skip to content Skip to footer

Ремонт орендованого приміщення – облік витрат

Ремонт орендованого приміщення – облік витрат 1

Про облік поточного і капітального ремонту орендованого приміщення, оподаткування податком на прибуток, ПДВ і ПДФО

Бухоблік

За ПСБО ремонт приміщення можна визнати поточним або капітальним.

За П(С)БО існує два варіанти обліку витрат на ремонт основних засобів коштом орендаря.

  • Визнати витрати у звітному періоді, в якому їх зазнало підприємство. Тобто віднести витрати на рахунки 92, 93 , 91, 23, 949 залежно від використання приміщення у господарській діяльності орендаря.
  • Збільшити вартість орендованого приміщення як об’єкта основних засобів. Відобразити витрати на ремонт за рах. 153 й потім збільшити балансову вартість орендованих ОЗ на рах.117 (Інструкція № 291).

Можливий змішаний варіант обліку одного й того самого ремонту: частину витрат віднести на збільшення вартості приміщення, решту — на поточні витрати періоду.

Витрати на модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкцію орендованих приміщень, які збільшують економічні вигоди від їх використання, формують окремий новий об’єкт ОЗ — за рах. 117.

Чи призводять ремонтні роботи до зростання економічних вигід від майбутнього використання відремонтованого приміщення – пункт 15 НП(С)БО 7 «Основні засоби» – це основне, що потрібно вияснити при визначенні ремонту.

Чим поточний ремонт відрізняється від капітального

В таблиці наведені приблизні критерії, останнє слово за керівником підприємства, оскільки саме він визначає мету ремонту в наказі про його проведення.

КритеріїПоточний ремонтКапітальний ремонт
Результат ремонтуВідновлюємо властивості об’єкта, не змінюючи його техніко-економічних якостей або можливого строку служби.Збільшуємо техніко-економічні можливості приміщення або збільшуємо можливий строк його експлуатації
Приклади– заміна підлоги, дверей, вікон, батарей на аналогічні,
-заміна деталей/запчастин у системі вентиляції чи оплення
– фарбування стін

– заміна вікон
– заміна котлів
– заміна батарей опалення на більш енергоефективні;
– встановлення кондиціонерів;
– добудова приміщення
– внутрішнє перепланування;
– укріплення будівлі
– реконструкція будівлі
Облік ремонту коштом орендаряОрендар обліковує ремонт на рахунках 23,91,92,93 як витрати періодуВитрати накопичуємо на рах.117 для збільшення первісної вартості орендованого приміщення та нараховуємо амортизацію
Облік ремонту, якщо витрати компенсує орендодавецьОрендар обліковує ремонтні витрати за рахунком 23. Коли отримав компенсацію, нараховує дохід у сумі компенсації, а витрати з рах.23 списує на собівартість наданих послуг — рах. 903  Прирівнюється до продажу ОЗ. 

При змішаному ремонті можливий варіант поділу витрат.

  • заміна опалення й утеплення — це створення нового ОЗ. Ці витрати відносимо на рах. 117;
  • фарбування стін, шпалери та лінолеум — це витрати періоду. Відносимо на рах. 91,92,93,23

Податковий облік

Орендар не відображає на балансі орендовані ОЗ. Отже, збільшити їх вартість не можливо. Вихід один — створити так званий об’єкт поліпшення, окремий ОЗ за рах. 117. (Інструкція № 291).

Умова — ремонт за кошти орендаря, а не орендодавця.

Згодом за таким об’єктом визначаємо строк корисного використання і метод амортизації. Так можуть вчинити підприємства-єдинники та платники податку на прибуток, які не визначають податкових різниць.

Податкові різниці

Підприємства на загальній системі, які визначають податкові різниці, слід звернути увагу на вимоги Податкового кодексу України .

ДПС рекомендує об’єкти у вигляді поліпшень об’єктів оренди відносити до групи 9 (ІПК ДФС від 19.03.2018 № 1092/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

За групою 9 ПКУ встановлюється мінімальний строк амортизації — 12 років (пп. 138.3.3 ПК). Щоправда, до об’єктів групи 9, які ввели у експлуатацію з 01.01.2020 по 31.12.2030, із 23.05.2020 можна застосувати прискорений строк амортизації — п’ять років (п. 43-1 підрозд. 4 розд. ХХ ПК). Ризикувати з прискореною амортизацією таких об’єктів не варто. Якщо бажаєте застосувати прискорену амортизацію, рекомендую отримати від ДПС індивідуальну податкову консультацію

ПДВ

Податковий облік ремонту орендованого приміщення має нюанси. Орендар відображає податковий кредит з ПДВ для ремонтних витрат на загальних підставах, якщо ремонтував приміщення, яке використовує у своїй господарській діяльності (п. 198.3 ПК).

Якщо орендар отримує компенсацію витрат від орендодавця, то нараховує податкове зобов’язання з ПДВ (пп. «б» п. 198.5 ПК).

Орендар відремонтував приміщення власним коштом, а орендодавець йому нічого не відшкодував. Коли потім орендар повертає орендодавцеві приміщення разом з проведеними поліпшеннями, це прирівнюють до дарування (п. 187.1 ПК; лист ДФС від 06.02.2017 № 2101/6/99-99-15-03-02-15). ДПС роз’яснюює – орендар нараховує податкове зобов’язання на основі вартості товарів, робіт, послуг, що придбавав для проведення ремонту. Проте, більш логічно було б нарахувати його на залишкову вартість об’єкта поліпшення в місяці повернення — так буде менший ПДВ.

ПДФО і військовий збір

Якщо орендодавець — фізична особа (не підприємець), а орендар зробив ремонт, що його така фізична особа не компенсувала, тоді для неї виникає додаткове благо у вигляді вартості таких поліпшень (пп. 164.2.17 ПК). Тож треба утримати і сплатити ПДФО та військовий збір.

Практична допомога в облікових системах (проведення, виправлення, точкова перевірка). Розробка внутрішніх документів підприємств. Експрес-аудит для впевненості Вашого бухгалтера!

Залишити коментар