Загальне правило
Підпункти «а»—«г» пункту 198.5 ПКУ регламентує порядок оподаткування ПДВ, за якими ніхто нікому ніщо не постачає, а саме:
- що не є об’єктом оподаткування або місце постачання розташоване за межами митної території України;
- звільнені від оподаткування;
- у межах балансу, в т. ч. переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих;
- що не є господарською діяльністю.
Якщо платник скористався податковим кредитом в одній із зазначених операцій — має компенсувати його, нарахувавши податкові зобов’язання
Для цього не пізніше за останнього дня місяця складаємо зведену податкову накладну і реєструємо її в ЄДР.
Основні правила складання компенсуючих ПН
ПРАВИЛО 1. Компенсуючі ПН складаємо лише на податковий кредит, який не використали в господарській діяльності підприємства.
Нараховуємо ПДВ пропорційно до такої частки. Наприкінці року – перерозподіл податкового кредиту. Процедуру розподілу і перерозподілу передбачає пункт 199.1 ПК.
ПРАВИЛО 2. За якою ставкою придбали, за такою нараховуємо компенсуючий ПДВ. Наприклад, придбали медикаменти за ставкою 7%, — у зведеній ПН обчислюємо ПДВ за ставкою 7%.
ПРАВИЛО 3. У компенсуючих зведених ПН база оподаткування ПДВ відповідно до пункту 189.1 ПК не може бути нижчою:
- за вартість придбання товарів/послуг
- балансову (залишкову) вартість необоротних активів станом на початок звітного періоду, протягом якого використовуєте їх у не ПДВ-операціях
- звичайної ціни, якщо не ведете обліку необоротних активів
ПРАВИЛО 4. Складаємо зведені ПН у звітному періоді, в якому почали використовувати активи у не ПДВ-операціях. Якщо актив придбали спеціально для такого використання, складаємо компенсуючу ПН періоді, коли його придбали. Дотримуємось при складанні Порядку № 1307
ПРАВИЛО 5. Обов’язково реєструємо їх у ЄРПН у строк, встановлений у пункті 201.10 ПК – 20 календарних днів після останнього календарного дня місяця.
РК до компенсуючої зведеної ПН
Якщо змінилася сума компенсації товарів/послуг/необоротних активів, і є потреба відкоригувати компенсуючі ПДВ-зобов’язання – складаємо РК (п. 192.1 ПК). Робимо це так само, коли складаємо РК до ПН на звичайні постачання.
розділ Б табличної частини РК:
- в одному рядку «обнуляємо» відповідний рядок зведеної ПН
- у другому рядку зазначаємо виправлені показники обсягу товарів/послуг.
- у всіх рядках зазначаємо відповідний код причини коригування «201» — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ» або
- «202» — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ»
- замість номенклатури товарів/послуг записуємо дату складання і порядкові номери зведених ПН. Кожну таку ПН зазначаємо в окремому рядку (ЗІР, категорія 101.15).
Такий РК в ЄРПН реєструє платник, який склав компенсуючу зведену ПН.
Код УКТ ЗЕД не зазначають у зведених ПН, складених відповідно до пунктів 198.5 та 199.1 ПК, та РК до них.
Якщо суму компенсації вартості придбаних товарів/послуг змінили до того, як склали зведену ПН, у ній уже врахований вхідний ПДВ. Тоді не треба складати РК до зведеної ПН.